Grønland har længe været genstand for fascination og udforskning. Foredraget vil give indblik i de mange ekspeditioner, der siden 1700-tallet har bidraget til vores viden om Grønlands natur og kultur. Publikum vil få mulighed for at høre om udfordringerne, som ekspeditionerne mødte, samt de videnskabelige opdagelser, der har haft betydning for Grønlands befolkning og samfund.
Aktuel forskning i Grønlands indlandsisEfter pausen vil fokus skifte til nutidens forskning i Indlandsisens afsmeltning. Foredraget vil belyse, hvor hurtigt isen smelter, og hvilke konsekvenser det har, når den enorme iskappe mister masse. Deltagerne vil få indsigt i de mekanismer, der påvirker og påvirkes af Indlandsisen, samt hvordan det påvirker det globale havniveau.
Foredraget er en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab", arrangeret af Aarhus Universitet og støttet af Carlsbergfondet. For yderligere information om foredraget, billeder og eventuel pladsreservation, kan du besøge dette link. Hvis du ønsker at modtage bonusmateriale og få information om kommende foredrag, kan du følge foredragenes nyhedsbrev eller sociale medier her.
Praktisk information
Dato: Tirsdag den 11. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Glumsø Biograf & Kulturhus, Østergade 16, 4171 Glumsø
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her