Prøv skydning og oplev en filmforestilling i Glumsø den kommende uge

Foto: Kultunaut.
dato

I Glumsø byder den kommende uge på skarpe skudoplevelser hos Glumsøegnens Skytteforening og en fængende biograffilm med et personligt drama i Glumsø Biograf & Kulturhus.

Denne uge i Glumsø kan du først prøve skydning med riffel hos den lokale skytteforening og derefter nyde en eftermiddagsfilm i biografen, der kombinerer familie, musik og drama i landlige omgivelser. Her er detaljerne for de to arrangementer i Glumsø.

Prøv skydning med riffel

Tid til at sigte mod nye oplevelser? Glumsøegnens Skytteforening inviterer alle til at prøve skydning med riffel. Uanset om du er nybegynder eller erfaren, har du mulighed for at deltage i en gratis prøvetræning.

Tidspunkt: Mandag 28. september 2026, kl. 16
Sted: Glumsøegnens Skytteforening, Søpark Allé 2, 4171 Glumsø
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Målgruppe: Alle

Filmvisning: The Rivals of the Amziah King

Næste dag kan du tage til Glumsø Biograf & Kulturhus for at opleve "The Rivals of the Amziah King". Dette stemningsfulde drama byder på en intens fortælling om loyalty og familiebånd i Oklahomas landlige bagland, kombineret med bluegrass-musik og en indviklet familiedynamik.

Tidspunkt: Tirsdag 29. september 2026, kl. 11
Sted: Glumsø Biograf & Kulturhus, Østergade 16, 4171 Glumsø
Entré: Prisen er inklusiv kaffe og kage fra kl. 10.00
Målgruppe: Alle



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler