I den kommende uge er der flere arrangementer i Glumsø, der giver dig mulighed for både fysisk aktivitet og kulturel inspiration. Glumsøegnens Skytteforening inviterer til en mulighed for at prøve skydning, og Glumsø Biograf & Kulturhus præsenterer en film med en inspirerende historie.
Tidspunktet er ideelt til dem, der ønsker at prøve riffel-skydning, når Glumsøegnens Skytteforening holder åbent for en prøvetræning. Det er en god mulighed for at opleve spændingen ved skydning og få kyndig instruktion.
Tidspunkt: mandag 8. juni 2026, kl. 16:00
Sted: Glumsøegnens-skytteforening, Søpark Allé 2, 4171 Glumsø
Entré: Fri entré
TILMELD GRATIS PRØVETRÆNING
Gå ikke glip af filmen "I Swear", der vises på Glumsø Biograf & Kulturhus. Filmen fortæller den inspirerende og rørende historie om John Davidson, og hans udfordringer og sejre efter diagnosen Tourettes syndrom. En fortælling om styrke, venskab og vigtigheden af forståelse og accept.
Tidspunkt: tirsdag 9. juni 2026, kl. 19:30
Sted: Glumsø Biograf & Kulturhus, Østergade 16, 4171 Glumsø
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.